Ham Bal Faydaları - Kocaeli Firma Rehberi - Kocaeli Firma Rehberi

Ham Bal Faydaları

197 ZİYARETÇİ
  • EKLENME TARİHİ: 7 Ekim 2020 13:43
  • TARİH: .
  • KONU: Ham Bal Faydaları
  • EKLEYEN: .
  • YER: .

HAKKINDA

Ham Bal Faydaları

Genel Bakış

Ham bal, tarih boyunca bir halk ilacı olarak kullanılmıştır ve çeşitli sağlık yararları ve tıbbi kullanımları vardır. Hatta bazı hastanelerde yaraların tedavisi için kullanılmaktadır. Bu sağlık yararlarının çoğu, çiğ veya pastörize edilmemiş bala özgüdür.

Marketlerde bulduğunuz balın çoğu pastörize edilmiştir. Yüksek ısı istenmeyen mayayı öldürür, rengi ve dokuyu iyileştirebilir, herhangi bir kristalleşmeyi ortadan kaldırır ve raf ömrünü uzatır. Yararlı besinlerin çoğu da bu süreçte yok edilir.

Ham balı denemekle ilgileniyorsanız, güvenilir bir yerel üreticiden satın alın. İşte ham balın sunduğu bazı sağlık yararları.

 

İyi bir antioksidan kaynağı

Ham bal, antioksidan görevi gören bir dizi bitki kimyasalı içerir . Bazı bal türleri, meyve ve sebzeler kadar antioksidan içerir. Antioksidanlar, vücudunuzu serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarından korumaya yardımcı olur.

Serbest radikaller yaşlanma sürecine katkıda bulunur ve ayrıca kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıkların gelişimine katkıda bulunabilir. Araştırmalar, baldaki polifenoller adı verilen antioksidan bileşiklerin kalp hastalığını önlemede rol oynayabileceğini gösteriyor.

 

Antibakteriyel ve antifungal özellikler

Araştırmalar, çiğ balın istenmeyen bakteri ve mantarları öldürebildiğini göstermiştir. Doğal olarak antiseptik olan hidrojen peroksit içerir. Bir antibakteriyel veya antifungal olarak etkinliği bala bağlı olarak değişir, ancak bu tür enfeksiyonlar için bir halk ilacından daha fazlası olduğu açıktır.

 

  

 

Bitkisel besin santrali

 

Bitkisel besinler, bitkilerde bulunan ve bitkinin zarar görmesini engellemeye yardımcı olan bileşiklerdir. Örneğin, bazıları böcekleri uzak tutar veya bitkiyi ultraviyole radyasyondan korur.

Baldaki bitkisel besinler, antioksidan özelliklerinin yanı sıra antibakteriyel ve antifungal gücünden sorumludur. Ayrıca, çiğ balın bağışıklığı güçlendirici ve antikanser faydaları göstermesinin nedeni olduğu düşünülmektedir. Ağır işleme, bu değerli besinleri yok eder.

 

 

Sindirim sorunları için yardımcı

Bal bazen ishal gibi sindirim sorunlarını tedavi etmek için kullanılır, ancak işe yaradığını gösteren çok fazla araştırma yoktur. Mide ülserlerinin yaygın bir nedeni olan Helicobacter pylori (H. pylori) bakterileri için bir tedavi olarak etkili olduğu kanıtlanmıştır .

Aynı zamanda güçlü bir prebiyotiktir , yani bağırsaklarda yaşayan ve sadece sindirim için değil genel sağlık için de çok önemli olan iyi bakterileri beslediği anlamına gelir.

 

Boğaz ağrısını yatıştırın

Soğuk almak? Bir kaşık bal dene. Bal, eski bir boğaz ağrısı ilacıdır. Soğuk bir virüs size çarptığında limonlu sıcak çaya ekleyin.

Aynı zamanda öksürük kesici olarak da çalışır. Araştırmalar, balın, reçetesiz satılan öksürük ilaçlarında yaygın bir bileşen olan dekstrometorfan kadar etkili olduğunu ileri sürdü . Doğrudan bir veya iki çay kaşığı alın.

 

Herhangi bir risk var mı?

Yararlı prebiyotikler ve besin maddelerine ek olarak, çiğ bal aynı zamanda Clostridium botulinum gibi zararlı bakterileri de taşıyabilir . Bu özellikle bebekler için tehlikelidir. Ham bal asla bir yaşından küçük bir bebeğe verilmemelidir.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:healthline com